Samoborska Vila Allnoch upisana je u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske kao nepokretno pojedinačno kulturno dobro. Oštećena je u potresu 2020. godine, pa je Grad Samobor prijavio projekt za njezinu obnovu Ministarstvu kulture i medija na „Poziv na dodjelu bespovratnih financijskih sredstava – provedba mjera zaštite kulturne baštine oštećene u seriji potresa“. Danas, 9. prosinca 2024. godine, obilježen je završetak projekta obnove te su predstavljeni budući planovi za korištenje Vile.
Grad je putem poziva ostvario 100%-tna sredstva za provedbu cjelovite i energetske obnove Vile Allnoch iz Fonda solidarnosti Europske unije, Proračuna Republike Hrvatske i Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021.-2026 u ukupnoj vrijednosti od 3.612.022,37 €.
„Ova zgrada ima iznimnu vrijednost kao pojedinačno kulturno dobro, ali je i odličan primjer odluke naše Vlade za iskorištavanjem sredstava iz Fonda solidarnosti za potresnu obnovu. Putem Ministarstva obnovljeno je više od 400 zgrada koje su zahtijevale konzervatorska očuvanja, uz preinake da iste budu primjerene za suvremenu upotrebu. Cjelovita konstrukcijska i energetska obnova ove Vile izvedena je većinom iz Državnog proračuna te smo zadovoljni da je projekt završen u cijelosti. Nadam se da će se uskoro realizirati i završni dio postava kako bi ju priveli u punu funkciju“, naglasila je ministrica kulture i medija dr.sc. Ninom Obuljen Koržinek.
Grad Samobor je uspješno završio energetsku i cjelovitu obnovu Vile Allnoch u sklopu projekta „Izrada projektne dokumentacije i provedba mjera zaštite Vile Allnoch, Starogradska 12, Samobor“, broj ugovora 74-0124-22.
„Posebno smo ponosni na našu ljepoticu koja sada sjaji puni sjajem. Vila Allnoch je prvi prijavljeni EU projekt u mom mandatu. Imali smo brojne izazove na koje smo naišli u tijeku obnove, stvorili smo suživot i s novim stanarima – šišmišima, ali zajednički smo završili ovu veliku obnovu s ciljem očuvanja kulturne baštine u našem gradu. Vila će zaživjeti nakon upotpunjavanja stalnim postavom, i bit će naš ponos“, gradonačelnica Samobora Petra Škrobot.
Projektom je izvršena konstruktivna, energetska i cjelovita obnova javne zgrade ukupne građevinske bruto površine 678,85 m2, te će godišnja potrošnja primarne energije iznositi 12,55 MWh/god, odnosno smanjit će se za 89,16% u odnosu na stanje prije obnove. „U srpnju 2022. krenuli smo s izradom projektne dokumentacije te zbrinjavanje pokretne baštine. Izvedeni su radovi konstruktivne obnove od rujna 2023. do rujna 2024. godine u kojima je velik fokus bio na intervencijama poboljšanja stabilnosti zgrade, uz sve ostale radove unutrašnjeg uređenja. Projekt cjelovite energetske obnove ulaganje je u budućnost i donijet će značajne financijske uštede. Ovo je bio izuzetno zahtjevan projekt očuvanja kulturne baštine koji smo, uz sve konzervatorske zahtjeve, doveli do novog ruha“, istaknula je pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo, razvoj i projekte Europske unije, Martina Kovačić.
Radovi cjelovite obnove su obuhvaćali opremanje svih prostorija strojarskom i sanitarnom opremom te elektrotehničkim elementima opreme, završnim zidnim i podnim oblogama. Radovima obnove obuhvaćena je zamjena unutarnje i vanjske stolarije.
Villom će upravljati Samoborski muzej te će Grad u budućnosti biti bogatiji za još jedan kulturni sadržaj. „Idejna koncepcija stalne izložbe u Vili pod nazivom „Simboli Samobora“ vodit će posjetitelje kroz priču o simbolima grada koja istražuje, propituje i interpretira povijest, kulturu, identitet i građane Samobora. Samobor je grad s tradicijom koja će postati bogatija uz ovaj reprezentativni objekt“, rekao je predstavnik Samoborskog muzeja, muzejski konzervator – restaurator Ivana Tibora Grujića.
Danas je Vila Allnoch svijetli primjer obnove kulturne baštine i uspješnog korištenja EU fondova.