Male mjedene pločice koje ukazuju na moralnu dužnost sjećanja i preuzimanja odgovornosti za ono što se događalo u našem glavnom gradu
Centar za promicanje tolerancije i očuvanje sjećanja na holokaust i Veleposlanstvo Republike Slovenije u Zagrebu u petak, 13. prosinca 2024., u 12 sati, u Petrovoj ulici 66a u Zagrebu svečano će položiti kamen spoticanja (Stolperstein) za Dominika Živeca.
Dominik Živec rođen je 1896. godine u Dobravlju kod Sežane. Sa suprugom Angelinom-Anđelom Hauptman živio je u Zagrebu gdje je posjedovao knjižaru. Kao suradnik NOP-a uhićivan je u nekoliko navrata od 1942. - 1944. godine. Posljednji put je uhićen 12. studenoga 1944., a Odlukom GRAVSIGUR-a NDH 18. siječnja 1945. iz zatvora u Savskoj ulici upućen je na prisilni boravak u logor Lepoglavu u trajanju od 18 mjeseci. Posljednjih dana rata prebačen je u Jasenovac gdje je likvidiran 14. travnja 1945. godine.
U 2024. godini Centar za promicanje tolerancije postavlja kamene spoticanja za pripadnike i pripadnice nacionalnih manjina koji su solidarno dijelili sudbinu svojih sugrađana i stradali u ustaškim i nacističkim progonima antifašista i civilnog stanovništva. Centar je u suradnji s partnerima do danas postavio kamen spoticanja u Zagrebu, Koprivnici, Karlovcu i Osijeku, a u pripremi je postavljanje u Velikoj Gorici, Splitu i Đakovu. Do kraja godine u Zagrebu će biti postavljeno još 19 kamena spoticanja za žrtve albanske, bošnjačke, crnogorske, češke, mađarske, njemačke, romske, ruske, slovačke, slovenske, ukrajinske i židovske pripadnosti.
Kameni spoticanja podsjetit će građane Zagreba i prolaznike na Zagrepčane i Zagrepčanke koji su u grad stigli u potrazi za boljim životom. Nakon okupacije i uspostave NDH dio njih pružio je otpor zločinačkom režimu i pridružio se Narodnooslobodilačkom pokretu. Uhićeni su, deportirani i ubijeni u Jasenovcu ili na drugim stratištima. Među njima su bili slastičarski pomoćnik, trgovački pomoćnik, postolarski pomoćnik, piljar, trgovci, krojačica, bravarski pomoćnik, činovnica, postolar, knjižar, studentica, činovnik, konobar, kućanice te dvije djevojčice koje su deportirane i ubijene sa svojim obiteljima.
Centar za promicanje tolerancije i očuvanje sjećanja na holokaust organizira postavljanje kamena spoticanja od 2020. godine. U Zagrebu je dosad postavljeno 86 kamena ili pragova spoticanja u gotovo svim gradskim četvrtima, za žrtve židovske, romske, hrvatske i srpske nacionalnosti.
Postavljanje kamena spoticanja u 2024. godini financijski su podržali Grad Zagreb, Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Veleposlanstvo Savezne Republike Njemačke, Veleposlanstvo Republike Slovenije, Veleposlanstvo Mađarske i Austrijski kulturni forum.
CONVERSATION